Jak uprawiać słonecznik jadalny i ozdobny

Słoneczny kwiat to ozdoba wielu ogrodów. Bardzo przyjemny dla oka a dodatkowo łatwy w uprawie. Wywodzi się z rodziny astrowatych, którą to wyróżnia specyficzny układ płatków kwiatowych. Są one zazwyczaj żółte, ale odmian słonecznika jest ponad 70, tak więc ich barwy są bardzo różne. Najpopularniejszymi hodowanymi odmianami są u nas te posiadające kwiaty o barwie blado- żółtej. Pozyskuje się z nich ziarno, nadające się do spożywania przez ludzi i podawane zwierzętom. Nie bez powodu nasiona te są składnikiem pasz oraz tak chętnie dodajemy je do wypiekanego chleba. Są one pełne wartości odżywczych, wspomagają przemianę materii a dzięki zawartym witaminom potrafią dobroczynnie wpływać na wygląd skóry i cery.

Słonecznik jako składnik pożywienia, jest bardzo smacznym dodatkiem. Cechuje go charakterystyczny lekko słodkawy posmak i specyficzny zapach, bardzo przyjemny zresztą. Można je zjadać z musli i jogurtem, dodawać do wypieków jak też serwować w postaci prażonej. Wszechstronne zastosowanie ziaren słonecznika, sprawia, że jest on uprawiany na olej ten jadalny jak i kosmetyczny. Na własny użytek słonecznik można siać w doniczkach. Trzeba mieć odpowiednio duże donice, a jeśli ma się warunki kiedy podrośnie do około 10 cm wysadzić na rabatkę. W ten sposób uzyskamy ziarno na własny użytek.

Większa hodowla wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu do zasiewu i koszenia słonecznika a następnie do robienia z niego kiszonki odżywczej dla zwierząt. Często bywa wysiewany na polach po uprawie pszenicy, ponieważ taka gleba jest dla niego dobrym podłożem do wzrostu. Z kolei słonecznik ozdobny jest rośliną mniejszą niż jego jadalny kuzyn. Można spotkać się z różnymi odmianami kolorystycznymi. Ich kwiaty mogą mieć barwę od blado- żółtej po ciemno brązową a są także gatunki mieszane. W sklepach ogrodniczych znajdziemy nasiona słonecznika ozdobnego pełnego oraz mieszanki o rozmaitych kwiatach i kolorach.

Najpoważniejszym zagrożeniem dla plantacji słonecznika są ptaki. Niestety ich żerowanie potrafi przynieść spore straty. Dlatego dla ochrony powinno się stosować odstraszacze dźwiękowe lub też zaprawiać ziarno repelentami, odstraszającymi szkodniki przed jego wyjadaniem już po zasiewie. Do chorób najczęściej atakujących słoneczniki zalicza się rdzę i chorobę grzybową zwaną zgnilizną twardzikową.