Olej słonecznikowy w kuchni i kosmetyce

W wielu polskich domach olej słonecznikowy to podstawowy składnik do smażenia, pieczenia lub jako dodatek do sałatek i dressingów. Jeśli jest on kupowany w odpowiedniej postaci do każdej z kuchennych czynności może zachować swoje prozdrowotne właściwości. Do smażenia najlepiej wybierać oleje posiadające w swoim składzie dużą dawkę tłuszczów jednonienasyconych. Z kolei oleje słonecznikowe tłoczone na zimno najlepsze są do sałatek i sosów. Duże znaczenie ma wybór konkretnego oleju do konkretnych czynności w kuchni.

Nie wszystkie ich postacie są tak samo dobre a oleje uniwersalne zazwyczaj nie mają sporo wartości odżywczych ponieważ są rafinowane. Toteż warto spędzić więcej czasu przy sklepowej półce i wybrać taki olej, który będzie wysokiej jakości, bo to zapewnia nam zdrowie i dostarcza niezbędnych składników żywieniowych. Jeśli właściwie stosujemy rodzaje olejów to jest; zgodnie z ich przeznaczeniem to możemy być pewni ich skutecznego działania. A trzeba wiedzieć, że olej ze słonecznika obniża poziom cholesterolu, odgrywa istotną rolę w zapobieganiu powstawania kamieni żółciowych i wspiera przemianę materii.

Zbadano również, że ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Jego składniki takie jak cynk, żelazo, potas, witamina B, są bardzo potrzebne naszym organizmom, dlatego jeśli kupujemy olej tłoczony na zimno przyswajamy ich znacznie więcej. Poza samym olejem, także prażone ziarno słonecznikowe dostarcza cennych składników. Wracając do oleju ze słonecznika, ma on zastosowanie nie tylko w sferze kulinarnej, także kosmetologia doceniła jego właściwości. Z jego udziałem wytwarzane są kosmetyki silnie nawilżające skórę całego ciała i cerę.

Ponadto w sprzedaży są dostępne preparaty z olejem słonecznikowym o działaniu nawilżającym i dzięki zawartości witaminy E ujędrniającym. Z kolei ochronne ich działanie polega na oddziaływaniu kwasu linolowego na komórki, które stają się bardziej odporne na utratę wilgotności. Świetne rezultaty daje stosowanie kremów z olejem słonecznikowym do twarzy. Uelastyczniają jej skórę i tym samym opóźniają procesy starzenia. Po prostu zapobiegają utracie wody. Podobne działanie wykazują kosmetyki i olejki do włosów na bazie oleju słonecznikowego. Bardzo dobrze wpływają na włosy suche, wysuszone działaniem słońca lub z natury suche.