Słonecznik w diecie – kalorie i wartości odżywcze

Słonecznik jest obecny w pożywieniu większości z nas. W wielu polskich domach podstawowym olejem do smażenia, pieczenia oraz w postaci dodatku do sosów i sałatek jest właśnie olej słonecznikowy. Zawsze wybierajmy ten najwyższej jakości, by pozyskać z niego dużą dawkę wartości odżywczych. Najlepsze są oleje tłoczone na zimno. W tym wypadku także olej z rzepaku i oliwek także polecany jest w formie tłoczonej na zimno. Jedząc często ziarno słonecznika znajdujące się w kromkach chleba lub też w waflach ryżowych nie do końca wiemy jakie korzyści daje nam jego spożywanie. Zwykle pestki słonecznikowe traktowane są raczej jako chrupiący dodatek niż wartościowy składnik odżywczy.

Jednak okazuje się, że słoneczny i kwiat i jego nasiona to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Ponadto zawarta jest w nich duża dawka witaminy E. Wszystkie te dobroczynne mikroelementy podnoszą odporność, obniżają cholesterol, a nawet podnoszą sprawność plemników. Warto zwrócić uwagę na słonecznikowe ziarna, które znajdują się na półkach w większości sklepów. Jeśli będziemy nimi wzbogacać swoją dietę, co szczególnie powinno zainteresować kobiety, zmniejszymy aktywność wolnych rodników. To one sprawiają, że skóra traci elastyczność a komórki w naszym organizmie nie odbudowują się tak szybko przez co także łatwiej łapiemy infekcje różnego rodzaju.

Jedząc łuskany słonecznik dostarczymy swemu ciału takich pierwiastków jak cynk, żelazo, potas wapń. Skoro już wiadomo, jakie zalety ma słonecznik spożywczy to teraz słów kilka o jego kaloryczności. Uważa się, że wszelkiego rodzaju oleje i oliwy mają dużo kalorii. Owszem jest to prawda, jednak nikt nie wypija naraz szklanki oleju. Podobnie jest z ziarnami słonecznikowymi. Co prawda w 100g mieści się 560 kcal, jednak dodając go do sałatki, jogurtu, wypieków stosujemy mniejszą ilość.1 łyżka ziarna słonecznikowego dostarcza 85 kcal.

Jednak tyciu sprzyja nie tylko wysoka kaloryczność potraw, ale także ich wysoki indeks glikemiczny. Jest to wskaźnik obrazujący jak szybko po zjedzeniu konkretnych produktów rośnie poziom cukru we krwi. W przypadku ziaren słonecznika jest on równy 35 podobnie jak soku pomidorowego. Oznacza to, że jedzony w rozsądnych ilościach nie spowoduje zwiększenia masy ciała.